11 tipů pro astmatiky z pohledu Celostní terapie přírodou

Astma je velmi komplexní téma a individuální přístup při výběru léčby přináší, stejně jako u většiny jiných potíží, lepší výsledky, než dodržování obecných doporučení.

Astma může mít příčiny i tam, kde bychom je na první pohled nehledali.

  • Může totiž souviset se stavem střev a s tím co jíme,
  • Souvisí s mírou stresu, který prožíváme.
  • A také s prostředím, ve kterém žijeme.

Dříve se záchvaty astmatu řešily vdechováním kouře z ne zrovna bezpečných rostlin, jako je durman a blín. To působilo uvolnění křečí průdušinek a pomohlo při akutních potížích, ale neřešilo příčinu problému. Podobně lze použít i listy divizny, která je poněkud bezpečnější, než první dvě jmenované byliny. Dnes už máme daleko bezpečnější inhalátory. Nicméně i ty řeší jen nepříjemné následky.

Raději se podíváme na řešení možných příčin.

  1. Pokud žiješ v znečištěném prostředí průmyslového města, nebo pracuješ v znečištěném prostředí a trápí tě astma, je řešením změna. Někdy je těžké opustit práci, nebo změnit bydliště. Zdraví a tělo máš jen jedno, míst k bydlení i prací je mnoho. Pokud by se ti do změny nechtělo, můžeš alespoň trávit svůj volný čas v čisté přírodě. Velmi účinné je dopřát si alespoň týdenní pobyt u moře a pak rovnou přejet do hor a tam strávit další týden. Ale bylo by bláhové si myslet, že dovolená vyřeší to, že většinu času dýcháš znečištěný vzduch. Kompromisním řešením je pořídit si domů kvalitní čističku vzduchu. Nepředpokládám, že jsi kuřák, pokud ano, tak s kouřením přestaň, jinak je veškerá snaha marná.
  2. Příčinou může být i nevhodná strava. Určitě stojí za zkoušku vynechat na alespoň měsíc mléčné výrobky, cukr a lepek. Pokud se stav zlepší, lze je postupně zařadit zpět (ne všechny najednou) a zjistit, která byla na vině. Také je dobré dbát o zdraví střevního mikrobiomu. Především konzumací fermentované zeleniny, dostatečným množstvím rozpustné i nerozpustné vlákniny a pestrým spektrem polysacharidů (celozrnné obiloviny a pseudoobiloviny, luštěniny). Také je fajn konzumovat co nejvíc potravin obsahujících chlorofyl, ideálně divoce rostoucích, přinejhorším lze koupit tzv. green foods jako doplňky stravy.
  3. Na vině může být také reflux, ale to je na celé další téma, které zpracuji jindy.
  4. Stres, kdo by ho dnes neměl? Míra stresu se dá ovlivnit úpravou životního stylu. Pomoci s adaptací na stres mohou i rostliny nazývané adaptogeny. Výběr adaptogenu je třeba provést individuálně, aby byly maximálně využity i další benefity rostliny. Zmíním vitánii snodárnou (ashwagandha), ženšen pravý, kozinec blanitý (astragalus) a lékořici. Ale pozor, bylinky mohou interagovat s některými léky a lékořice by se neměla užívat dlouhodobě, protože narušuje metabolismus draslíku. Pokud užíváš léky předepsané lékařem, vždy se před začátkem užívání bylinky poraď s lékařem, nebo lékárníkem. Důležité je věnovat při nákupu extraktů z bylinek pozornost obsahu účinných látek a správnému dávkování. Ne každý doplněk stravy a ne každé dávkování na něm uvedené jsou účinné. 
  5. Astmatický záchvat vzniká křečí (zůžením) průdušinek. V širším pohledu může být vyvolán i duševní úzkostí. Pokud tě trápí úzkosti, mohou ti pomoci kozlík (ideálně ve formě tinktury), třezalka ve formě nálevu, nebo nálev či tinktura z mučenky. Opět pozor na kontraindikace s léky a na používání v těhotenství a při kojení!
  6. Určitě při léčbě astmatu prospěje podpořit imunitu, třeba tinkturou z kořene echinacey, popíjením zázvorového čaje (kořen je nutno nastrouhat a krátce povařit, nestačí ho zalít), užíváním extraktu z právenky latnaté (andrographis). Opět je třeba věnovat pozornost kvalitě nakupovaných přípravků a účinnému dávkování).
  7. Také je vhodné podpořit regeneraci řasinkového epitelu popíjením nálevu z květů divizny, nebo užíváním tinktury z vodilky kanadské.
  8. Pro zmírnění zánětu v těle doporučuji vřele všem, nejen astmatikům, zařadit do večerního rituálu šálek zlatého nápoje z 3g mleté kurkumy, nebo užívat extrakt v kapslích. Opět pozor na obsah účinné látky, kurkuminu. Tento extrakt se často kapsluje dohromady s extraktem z boswelie (kadidlovníku). Je to velmi účinná protizánětlivá kombinace. Z obyčejnějších rostlin má dobrý protizánětlivý účinek cibule.
  9. Astma může jít ruku v ruce s alergiemi. Bylinkou první volby na zmírnění alergií je v tomto případě šišák bajkalský. Zařadit můžeš na denní bázi i olej z černuchy, dbej na kvalitu a správné dávkování. Opět pozor na kontraindikace a interakce s léky.
  10. Rostliny ti mohou pomoci i ve formě esenciálních olejů. Nejlépe je použít pár kapek do difuzéru, nebo na aroma amulet. Vhodné oleje jsou eukalyptus, kadidlo, kafr, palo santo, yzop a růžové dřevo. Firma Bewit má i směs přímo namíchanou pro astmatiky, jmenuje se  Ast. Výborné jsou i relaxační aromamasáže s vyjmenovanými oleji přidanými do vhodného nosného oleje. Stejně jako u doplńků stravy i u esenciálních olejů je třeba dbát na kvalitu. Syntetické vonné látky sice voní, ale neúčinkují.
  11. A na posledním místě zmíním možná nejúčinnější metodu léčby astmatu, dechová cvičení. Lze použít akutně, pokud cítíš, že přichází astmatický záchvat, V tom případě se zaměř se na to, aby tvůj výdech byl 2x delší než nádech. Počítej si nádech na 4, výdech na 8. Jako prevenci doporučuji zařadit ráno a večer několik minut dechových cvičení, která najdeš v dobrých publikacích o józe. Pokud je správně vybereš, dodají to po ránu energii a večer ti zajistí klidný a hluboký spánek.

Tak co, vybereš si něco z těch mnoha doporučení? Nebo máš pocit, že je toho na tebe moc a nevíš z které strany začít? Jsem tu s on-line i živými konzultacemi, při kterých beru do úvahy jedinečnost tvou i tvé aktuální životní situace.