Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je rostlina, kterou zahradníci považují za obtížný plevel. Ve skutečnosti je to cenná léčivá a jedlá rostlina.  V tomhle článku se dozvíš: jak bršlici poznat, jaké má účinky, ale také jak  ji krotit, pokud se v zahradě rozrůstá tam, kde se ti to nehodí.

Bršlice kozí noha může obohatit tvůj jídelníček a zlepšit zdraví. Je to nezmar, a tuhle svoji vitalitu a nezdolnost ráda předá i tobě, pokud s ní přestaneš bojovat a uděláš z ní spojence na cestě k lepšímu zdraví. 

nasbírané mladé listy bršlice
Nasbírané mladé listy bršlice

Co napovídá latinský název bršlice (Aegopodium podagraria)?

Latinský název Aegopodium podagraria v sobě skrývá i historické použití bršlice. Slovo Aegopodium pochází z řečtiny a znamená kozí noha. To dokonale odpovídá tvaru jejích listových řapíků s typickým „kopýtkem“ na konci. A podagraria? To odkazuje na podagru, tedy dnu, nemoc kloubů způsobenou nadbytkem kyseliny močové. Nadbytečná kyselina močová se ukládá v kloubech a její krystalky, podobné skleněným střepům,  způsobují nesnesitelné bolesti kloubů.

 Staří léčitelé věděli, že bršlice pomáhá bolesti zmírnit. Bršlice kozí noha byla oblíbená v klášterních zahradách a léčitelé ji dávali lidem trpícím otoky a bolestmi kloubů. Tehdy neměli vědecké studie, ale moc dobře věděli, že funguje.

Dna a životní styl

Dna, neboli podagra, byla kdysi označována jako „nemoc králů“ nebo „šlechtická kletba“. Postihovala hlavně bohaté, kteří si mohli dovolit hodovat na červeném mase, zvěřině, vyzrálých sýrech, mořských plodech a zapíjet to litry piva či červeného vína.

středověká hostina
Středověká hostina

 Dnes si tyhle pochoutky může dopřát skoro každý. Ale všeho moc škodí. Nestřídmá konzumace těchto potravin způsobuje nadměrnou produkci kyseliny močové. Proto se dna v dnešní době nevyhýbá ani běžné populaci. Pokud chceš svým kloubům ulevit, nepomůže ti ani tuna bršlice, když neupravíš i stravu a životní styl. Každou přírodní léčbu doporučuju zahájit celkovou očistou těla. Tělo po ní mnohem lépe reaguje na podávané bylinky. Mnohdy už samotná očista vyřeší zdravotní potíže.

Jak poznat bršlici kozí nohu?

Bršlice kozí noha je vytrvalá rostlina z čeledi miříkovitých. Miluje vlhká a stinná stanoviště. Hrozí záměna bršlice s bolehlavem plamatým, nebo krabilicí zápašnou ze stejné čeledi. Ty by tvému zdraví vůbec neprospěly. Podíváme se tedy jak bršlici spolehlivě poznat.

červený konec stonku bršlice ve tvaru kopýtka
Červený konec stonku bršlice ve tvaru kopýtka

Hlavní poznávací znaky bršlice

Řapíky listů: Každý list vyrůstá z charakteristického pochvovitého stonku, jehož spodní část je rozšířená, zbarvená dočervena a připomíná kozí kopýtko. Právě tento znak ji odlišuje od bolehlavu a krabilice. Je to nejspolehlivější určovací znak.

Oddenky: Dlouhé bílé, křehké podzemní oddenky, kterými se bršlice se rychle šíří a které můžeš využít na nálev nebo tinkturu.

Listy: Připomínají trošku husí nožku, proto se jí v některých oblastech Čech říká husí packa. Jsou trojčetné s pilovitými okraji. Po rozemnutí voní po petrželce. Nejchutnější jsou mladé, ne zcela rozvité, lesklé listy.

Květy: Malé bílé květy uspořádané do složených okolíků. Z kvetoucí bršlice se už nic nesbírá.

Květní stvol: Dutý, rýhovaný, dosahující výšky až 1 metr.

Květ bršlice kozí nohy
Květ bršlice kozí nohy

Účinky bršlice

  • protizánětlivá
  • močopudná (zejména oddenky)
  • podporuje metabolismus
  • pomáhá při překyselení

V lidovém léčitelství se nejčastěji používá na problémy s klouby. Její účinky na klouby můžeš podpořit i kurkumou. Přečti si o tom víc v článku 2 recepty pro zdravé klouby. I když máš klouby v pořádku, přidáním bršlice do jídelníčku doplníš vitamíny i minerály a posílíš svou imunitu i a celkové zdraví.

Sběr a zpracování bršlice

Pro použití v kuchyni (saláty, ozdoba jídel, smoothie) sbíráme mladé lesklé listy. Pokud chceš užívat bršlici ve formě nálevu, nebo koupele, můžeš si listy nasušit. K sušení se dají použít i starší listy sklizené předtím, než rostlina vykvete. Na obklady se dají použít i starší listy, které před použitím naklepeme (nadrtíme).

Bílé oddenky je nejlepší sbírat na jaře a na podzim, tehdy je v nich nejvíce účinných látek. Ze sušených oddenků se dá vařit čaj nebo vyrobit tinktura. Zde také neplatí že více je lépe, při předávkování může dráždit ledviny.

listy bršlice nasbírané na zpracování
Listy bršlice nasbírané na zpracování

Pokud tě zajímají konkrétní recepty na tinkturu nebo kulinářské využití bršlice, těš se na další článek, ve kterém se podělím o osvědčené způsoby jejího zpracování.

 Jak se zbavit bršlice kozí nohy?

Jedním slovem těžko. Pokud bršlici na zahradě nechceš, může být boj s ní náročný. Díky svým silným oddenkům a rychlému šíření se bršlice nevzdává snadno. Pokud ji chceš trošku krotit, zkus některý z těchto tipů:

  • Přirozený ochranný koberec: bršlice pokrývá půdu hustými listy, čímž zabraňuje vysychání a erozi. Pokud ji chceš mít stále po ruce, můžeš ji využít jako půdokryvnou rostlinu.
  • Pravidelné kosení: zabrání kvetení a šíření semen. Bršlice obsahuje hodně betakarotenu, takže pokud máš slepice, posekanou bršlici jim dej do výběhu. Odvděčí se ti vajíčky s krásně oranžovými žloutky. Ale něco si určitě nech i pro své klouby!
  • Vytrhávání i s oddenky: opakovaná mechanická likvidace může sice rostlinu oslabit, ale oddenky jsou křehké a z každého kousku zapomenutého  v záhonku vyroste další rostlinka.
  • Mulčování: silná vrstva mulče, například karton nebo sláma může bršlici bránit v růstu.
  • Konkurenční rostliny:  vysazení vitálních rostlin, jako jsou topinambury nebo šťovík, může pomoci bršlici vytlačit, ale pozor na vytloukání klínu klínem. Prý se nemá ráda s fazolemi, ale u mně na zahradě s nimi vychází úplně v pohodě.

Přidej se k divoké výzvě

Chceš pravidelně objevovat, co právě roste divokého a jak to použít pro zvýšení své vitality? Vyplň formulář a jednou za měsíc dostaneš aktuální praktické  tipy na sběr a využití divokých jedlých rostlin.