Jak na dobrou náladu? 

 Přes zdravá střeva!

Zdraví střev ovlivňuje nejen trávení, ale i imunitu a duševní pohodu.

Tvoje střeva nejsou jen místem, kde se zpracovává potrava, ale mají přímý vliv na tvé mentální a emoční zdraví. Tomuto vzájemnému propojení se říká osa střevo-mozek a je to obousměrná komunikace mezi trávicím systémem a centrální nervovou soustavou. Střevní mikrobiom, biliony bakterií, které obývají tvá střeva, hraje v tomto procesu klíčovou roli.

  • Produkce neurotransmiterů: Víš, že až 90 % serotoninu, tzv. „hormonu štěstí“, se tvoří ve střevech? Tento neurotransmiter hraje důležitou roli v regulaci nálady, spánku a celkové pohody. Nerovnováha ve střevní mikrobiotě může vést ke snížené produkci serotoninu, to může negativně ovlivnit tvou náladu a přispívat až k úzkostem i depresím.
  • Imunitní systém a záněty: Až 70 % imunitního systému se nachází ve střevech. Chronický zánět střev nebo narušená střevní bariéra (propustné střevo) může způsobit záněty, které negativně ovlivňují nejen střeva, ale i mozek. Výzkumy ukazují, že tyto záněty mohou souviset s rozvojem neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, a také s depresí.
  • Mikrobiom a mentální zdraví: Narušení rovnováhy střevní mikrobioty (například kvůli špatné stravě, stresu nebo antibiotikům) může negativně ovlivnit nejen trávení, ale i duševní zdraví. Lidé s depresí nebo úzkostmi často vykazují změny ve složení mikrobiomu. To je důvod, proč se v některých případech doporučuje probiotická léčba jako doplněk ke zlepšení nálady a kognitivních funkcí.
  • Stres a střeva: Když jsme ve stresu, naše tělo uvolňuje kortizol, který ovlivňuje nejen mozek, ale i naše střeva. Chronický stres může způsobit změny v trávicím systému, vést k zánětům, IBS a dalším problémům. Na druhou stranu, když jsou střeva ve špatném stavu, může to zvýšit naši náchylnost ke stresu.

Střeva jsou tak skutečně naším „druhým mozkem“. Starat se o střevní mikrobiom není jen záležitost fyzického zdraví, ale i klíčem k duševní pohodě.

Nejčastější problémy se střevy

  1. Chronické záněty střev (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida):
    Tato autoimunitní onemocnění často vznikají kombinací genetické predispozice a vlivu okolního prostředí. Studie ukazují, že jejich výskyt roste zejména v rozvinutých zemích, kde hraje roli především nekvalitní strava chudá na vlákninu a bohatá na vysoce průmyslově zpracované potraviny s přemírou lepku a cukru.
  2. Syndrom dráždivého tračníku (IBS):
    Toto funkční onemocnění trávicího traktu postihuje mnoho lidí, a ačkoli přesná příčina není známa, stres, nedostatek vlákniny a narušení střevní mikroflóry patří mezi hlavní rizikové faktory.
  3. Propustné střevo (Leaky Gut Syndrome):
    Tento stav nastává, když je střevní bariéra narušena, což umožňuje škodlivým látkám pronikat do krevního oběhu. Může být způsoben špatnou stravou, chronickým stresem i přemnožením škodlivých bakterií ve střevech.

Jak můžeš přirozeně podpořit zdraví střev? 

Správná poloha při vyprazdňování:
  • Nízká stolička. Použití nízké stoličky pod nohy při sezení na toaletě pomáhá vytvořit přirozenější dřepící pozici, která uvolňuje svaly pánevního dna a usnadňuje vyprazdňování. Tento jednoduchý trik může snížit riziko zácpy, podpořit zdraví střev a předejít problémům s hemeroidy.
Protizánětlivé bylinky a houby
  • Měsíček lékařský: Pravidelné pití nálevu ze sušených květů může zmírnit podráždění střev a podpořit hojení sliznic při Crohnově chorobě i ulcerózní kolitidě.
  • Heřmánek: Uklidňuje střevní trakt a zmírňuje křeče, což z něj činí skvělého pomocníka při IBS.
  • Máta peprná: Pomáhá uvolňovat svaly trávicího traktu a je doporučována pro lidi s dráždivým tračníkem.
  • Rosolovka mozkovitá (Tremella fuciformis): Tato houba, kterou najdeš na odumřelém dřevě listnatých stromů je skvělá pro podporu zdravých střev.. Pomáhá obnovovat střevní mikroflóru a posilovat imunitu.
Zdravá strava bohatá na vlákninu 

Jídla plná vlákniny, jako jsou zelená smoothie, hlavně z divoce rostoucích jedlých rostlin (pampeliška, kopřiva, bršlice a další “plevele”),  ovesné vločky, různá semínka a fermentované potraviny (kvašená zelenina, tempeh, miso pasta), podporují růst prospěšných střevních bakterií a zlepšují trávení. 

Vynechání cukru a vysoce zpracovaných potravin


Cukrem, přemírou lepku a vysoce zpracovanými potravinami krmíš škodlivé mikroorganismy, které zhoršují zdraví tvých střev. Vyhni se jim a budeš se cítit lépe.

Redukce stresu a pravidelný pohyb

Stres a nedostatek pohybu mohou negativně ovlivnit střevní zdraví. Se stresem ti může pomoci nálev z chmele, nebo tinktura z kořene kozlíku a celá řada bylin nazývaná adaptogeny, mezi ně patří i má oblíbená ashwagandha.

Pohodlnost, hlavní příčina nemocí?

Víš, co je příčinou většiny nemocí dnešní doby? Pohodlnost! Příliš snadno se necháme svést průmyslově zpracovanými potravinami a sedavým způsobem života. Je na čase s tím něco udělat. Pošli pohodlnost k šípku a udělej něco pro zdraví svých střev! Ta se ti odvděčí dobrým trávením, silnou imunitou, skvělou náladou a lepší odolností vůči stresu. Pamatuj, že zdraví střev je klíčem k celkové pohodě – fyzické i psychické. Tak začni už dnes! 

Tak co, vybereš si něco z těch mnoha doporučení? Nebo máš pocit, že je toho na tebe moc a nevíš z které strany začít? Jsem tu s on-line i živými konzultacemi, při kterých beru do úvahy jedinečnost tvou i tvé aktuální životní situace.