Dobrý spánek z pohledu Celostní terapie přírodou
Dobrý spánek je opravdu velice podstatný pro fyzické i duševní zdraví.
Podíváme se na některé možnosti, jak vyřešit problémy se spánkem pomocí přírodních prostředků.
Ale než zabrousíme do říše bylin, řekněme si něco o režimových opatřeních, bez kterých nebude fytoterapie ani aromaterapie dlouhodobě fungovat. Často mají obtíže se spánkem hluboké kořeny. K jejich vyřešení je třeba změnit některé zaběhlé zvyklosti v životním stylu.
Důležité je udržovat pravidelný spánkový rytmus, chodit spát v přibližně stejnou dobu a ráno ve stejnou dobu vstávat. Potřeba spánku je u každého individuální a mění se s věkem.
Doporučovaných 8 hodin někomu nestačí a někdo je naopak vyspalý už za 6 hodin. Nauč se vnímat své tělo. Ideální je probouzet se přirozeně, ne šokem z budíku.
Pokud potřebuješ vstávat v určitou hodinu, vyzkoušej, kdy musíš jít spát, aby ses včas probudil. Vím, že když jdu spát před půlnocí, budím se ráno v 6 hodin. Budík nepoužívám. Pokud tělo potřebuje více regenerovat, třeba při nemoci, nebo po větším fyzickém výkonu, jdu spát dřív.
Důležité je i světlo. Večer a v noci je přirozené si užít tmu. Kvalita spánku ale závisí i na tom, zda přes den máš dostatek denního světla.
Jestli pracuješ uvnitř budovy vyjdi alespoň ráno na denní světlo a odpoledne si dopřej procházku nebo jinou venkovní aktivitu.
Nedostatek přirozeného světla během dne může způsobovat problémy s kvalitou spánku i s usínáním úplně stejně, jako umělé světlo večer a v noci.
Důležité pro kvalitní spánek jsou i ticho, pohodlí, bezpečí, čerstvý vzduch a příjemná teplota.
Minimálně 2 hodiny před spaním není dobré provozovat větší fyzickou aktivitu.
Když nedokážeš večer vypnout neposednou mysl, doporučuji nácvik relaxačních technik.
Pro zdravý spánek je důležitý dostatek hořčíku a vitaminů skupiny B, hlavně vitamin B6. Na trhu jsou doplňky stravy v kombinaci magnesium bisglycinát s vitaminem B6, které fungují velmi dobře.
Z bylin je dobré se nejprve podívat, které mohou spánek narušovat. Pokud máš problémy se spánkem, vynechej kávu, zelený a černý čaj.
Naopak ti může hodně pomoci cizokrajná bylinka Vitánie snodárná. Nejen že budeš mít více energie během dne, ale budeš i lépe spát. Mám výbornou zkušenost s tímto standardizovaným extraktem.
Ze sušených bylinek, které rostou, nebo se pěstují u nás, jsou pro večerní popíjení výborné lipový květ, heřmánek, sluncovka kalifornská, aksamitník a chmel (ve formě nálevu, ne piva 😀 ). Při nočním probouzení většinou zabírá tinktura z kořene kozlíku lékařského .Pro dobré spaní si také můžeš vyrobit sirup z lociky kompasové a užívat ho večer.
Z usušeného chmele, levandule nebo bukvice lékařské si můžeš vyrobit aromaterapeutický polštářek, který ti pomůže dobře spát.
Nebo můžeš použít pro večerní aromaterapeutickou masáž, ať už celého těla po teplé sprše, nebo jen chodidel, některý z relaxačních esenciálních olejů naředěných v nosném oleji podle typu tvé pleti.
Relaxačně působí tyto esenciální oleje (prokliky vedou do e-shopu české firmy Bewit, od které oleje používám a z vlastní zkušenosti doporučuji). Levandule u té stojí za zmínku i v lékárně prodávaný léčivý přípravek, esenciální olej v tobolkách pro vnitřní použití. Další z řady relaxačně působících esenciálních olejů jsou Pomeranč, Cedr nebo Heřmánek. Kapku oleje si můžeš dát i na kapesníček, nebo na polštář.
Po ulehnutí se chvíli soustřeď na svůj dech a zkus vydechovat dvakrát déle, než nadechuješ. To pomůže celkovému zklidnění a navození spánku.
Pokud by ti uvedená obecná doporučení nezafungovala, můžeš využít moje konzultace, kde společně sestavíme plán přesně na míru tvé situaci a potřebám.
Přeji ti dobrý spánek a sladké sny.