5 bylinek na detox

Detoxikace je přirozený úklid, při kterém tělo vylučuje škodliviny získané nejen z potravy a vzduchu, ale i z vlastního metabolismu, hormonálních procesů a stresu. Pokud detoxikační orgány nestíhají, toxiny se mohou hromadit a zatěžovat organismus. Bylinky na detox podporují játra, ledviny a lymfatický systém. Tím pomáhají tělu zbavit se škodlivin přirozenou cestou. Místo drastických očist a hladovění je lepší podpořit přirozené detoxikační procesy jemně, ale efektivně. V tomto článku se dozvíš, které bylinky na detox jsou nejúčinnější, jak je správně užívat a na co si dát pozor.

Jak na jarní očistu 3. díl

V prvním dílu jsem popsala některé techniky, podporující detox. Ve druhém dílu jsem sepsala doporučení co jíst a která jídla naopak během očisty vynechat. Ve třetím dílu série článků se podíváme které léčivé rostliny jsou vhodné pro podporu očisty.

Na začátku je třeba připomenout, že klíčem ke správně provedené očistě je pitný režim, založený na kvalitní čisté vodě, které je optimální vypít 0,3l na 10kg váhy. Bylinkové čaje se k tomuto režimu přidávají navíc. V textu jsou prokliky na produkty české firmy Bewit, které mám osobně vyzkoušené, ale můžeš samozřejmě použít jakékoliv jejich kvalitní alternativy.

Bylinky pro vnitřní užití:

1. Ostropestřec mariánský

Ostropestřec je král detoxikačních bylin, přeborník v péči o játra. Navíc má mnoho dalších benefitů a dá se užívat i dlouhodobě, nejen během očisty. Používají se semena. Účinná látka sylimarin je velmi špatně rozpustná ve vodě, nedává tedy smysl připravovat si ze semen čaj.

Nejúčinnější je nakoupit celá semena. Nadrtit si týdenní dávku, třeba v mlýnku na kávu a uchovávat v ledničce. semena se přidávají do jídla. Účinná dávka je 5 až 10g nadrcených semen denně. Vrchovatá čajová lžička má kolem 2,5g.

Ostropestřec se dá i pěstovat, je to majestátní dekorativní bodlák, ze kterého můžeš sklízet svoje semínka. Já ho mám vysetý celý záhon. Potěším nejen svoje játra, ale i motýly, včely a čmeláky, kteří jeho krásné květy milují.

2. Pampeliška

Pampeliška podporuje činnost jater, ledvin i žlučníku. Kořen podporuje činnost jater, zatímco listy působí močopudně.

Kořen se sklízí brzy zjara, nebo na konci podzimu. Umytý nakrájej a dej sušit na síto. Krásně schne i při pokojové teplotě. Listy se sbírají předtím, než pampeliška vykvete. Suší se rozložené na sítu ve stínu, nebo v sušičce. Během sušení nesmí zhnědnout.

Kontraindikace: kořen pampelišky nepoužívej při problémech s ucpanými žlučovody a velmi opatrně, pokud máš odstraněný žlučník.

Mladé čerstvé listy přidej do salátu, nebo si ze sušených připrav nálev. Ze sušeného kořene připrav odvar, nebo z opraženého pampelišková „káva“, Myslela jsem si, že pampelišková káva je velmi drahá, dokud jsem si ji nezačala sama vyrábět. Sklizeň i čištění kořenů je opravdu piplačka a už tu cenu chápu. Kořen je potřeba pár minut povařit, stejně tak i mletý pražený kořen při přípravě „kávy“. Syrový kořen překvapivě není příliš hořký a dá se přidat během očisty do polévek, já ho občas schroupu i syrový.

3. Kopřiva

Kopřiva je bohatá na minerály a podporuje čištění krve, ledvin i jater. Má také protizánětlivé účinky a posiluje imunitu. Při očistě se používá nálev z usušené nati. Nať se sbírá na jaře z mladých rostlin, suší se rozložená na sítě, nebo v sušičce, nesmí zhnědnout.

Kontraindikace: kopřiva může zvyšovat účinek léků na vysoký tlak i diuretik. Neužívej ji dlouhodobě. 3 týdny během očisty je optimum.

4. Tulsí (bazalka posvátná)

Královna léčivých bylin tulsí je adaptogen, který pomáhá tělu zvládat stres a zároveň podporuje detoxikaci jater a ledvin. Mimo to má spoustu dalších zdravotních benefitů. Tulsi se dá u nás pěstovat, na zimu je třeba ji přenést dovnitř. Z vlastní zkušenosti říkám, že doma vypěstované a usušené nati z posvátné bazalky nesahá co do chuti a aromatu ta kupovaná ani po kotníky.

Dá se žvýkat čerstvý list, i užívat usušená nať ve formě nálevu. Je to bezpečná bylinka.

5. Šťáva z aloe vera

Má mnoho zdravotních přínosů nejen pro detox. Při očistě ji doporučuji zejména lidem, kteří potřebují zhubnout, nebo trpí inzulínovou rezistencí. Používám tuto kvalitní šťávu v bio kvalitě bez konzervantů a zahušťovadel. Užívá se 50ml 3x denně před jídlem. Vyšší dávky mohou působit projímavě.

Aromaterapie jako podpora detoxu

Byliny nemusíš užívat pouze vnitřně, Kvalitní esenciální oleje (EO) mohou podpořit detoxikační procesy i prostřednictvím inhalace nebo masáže. EO působí na lymfatický systém, podporují vylučování toxinů a harmonizují mysl. Pro masáž esenciální oleje vždy přidej do kvalitního nosného oleje (například mandlového), nikdy je nedávej na kůži neředěné.

Esenciální oleje podporující očistu:

  • Tulsí (bazalka posvátná) posiluje imunitu, podporuje játra, zmírňuje stres. Vhodná k večernímu použití. Je to jeden z mých nejoblíbenějších esenciálních olejů.
  • Rozmarýn prokrvuje, stimuluje, podporuje činnost mozku a ledvin. Vhodný k ranní automasáži oblasti ledvin a do difuzéru při potřebě se soustředit na práci, nebo učení.
  • Kadidlo esenciální olej z pryskyřice kadidlovníku harmonizuje tělo i mysl, podporuje hluboké dýchání a okysličování buněk. Vhodné v kterékoliv části dne, je to za mne král esenciálních olejů.
  • Grep podporuje metabolismus, čistí lymfatický systém, redukuje zadržování vody, zahání splín a přináší optimismus. Ideální k masáži problematických částí těla, nebo do difuzéru pro zlepšení nálady.
  • Směs esenciálních olejů DX speciálně namíchaná směs pro podporu detoxikace organismu. Ideální na celotělové masáže během očisty.

Jak začít s bylinkovou očistou?

Zařaď do svého dne jeden nebo dva detoxikační čaje, používej čerstvé bylinky v jídle a využij sílu esenciálních olejů. Každý detox by měl být šetrný a přizpůsobený individuálním potřebám. Důležité je podpořit očistu i technikami popsanými v 1. dílu série, jídelníčkem popsaným v 2. dílu série, pít hodně čisté vody dostatečně odpočívat a hýbat se.

Plán očisty přesně na míru

Do konce března platí moje mimořádná nabídka výhodných balíčků na sestavení plánu očisty přesně na míru tvým potřebám a okolnostem. Ráda ti pomohu vykročit přírodní cestou za zdravějším já.